ŠTO JE POTREBNO PODUZETI RADI SPRJEČAVANJA ZARAZNIH BOLESTI NA POPLAVLJENIM PODRUČJIMA?

ŠTO JE POTREBNO PODUZETI RADI SPRJEČAVANJA ZARAZNIH BOLESTI NA POPLAVLJENIM PODRUČJIMA?

Sukladno čl. 57 Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN br.79/07,113/08 i 43/09), vezano za provedbu mjera u slučaju epidemije ili elementarnih nesreća (poplave), Zavod za javno zdravstvo Zadar objavljuje upute za postupanje kako bi se spriječila epidemija zaraznih bolesti na poplavljenim područjima nakon što se voda povuče.

  1. POSTUPANJE U POPLAVLJENIM PROSTORIJAMA NAKON POVLAČENJA VODE
    • Potrebno je provesti temeljito čišćenje stambenih poplavljenih prostorija, nakon povlačenja vode. Mehanički očistiti zidove i podove, ukloniti mulj i zemlju.
    • Za vrijeme čišćenja obavezno koristiti zaštitna sredstva – rukavice, vodonepropusnu obuću i slično.
    • U slučaju ozljede javiti se svom liječniku radi cijepljenja protiv tetanusa i potrebne primjene antibiotika.
    • Pregledati hladnjake, ostave, ormare. Sva hrana što je bila u kontaktu s vodom mora se baciti. Ako hladnjak ili zamrzivač nije bio u funkciji sve što je bilo unutra mora se baciti.
    • Otvoriti sva vrata i prozore da se prostor što više izrači.
    • Odmaknuti sav namještaj i osloboditi kutove prostorije, namještaj koji se može odignuti , odignuti od poda.
    • Odjeću, posteljinu, tekstil dobro oprati i osušiti. Pospremiti na suho mjesto.
    • Sav namještaj iznijeti izvan kuće, izložiti na sunce.
    • Tapecirani namještaj, tepihe, madrace, ako se ne mogu temeljito osušiti bolje baciti nego riskirati pojavu bolesti.
    • Pojačati mjere osobne higijene, češćim pranjem ruku sapunom uz korištenje tekuće vode iz javnog vodoopskrbnog sustava ili prokuhane vode uz korištenje dezinfekcijskih sredstva dostupnih u ljekarni
    • Unutarnje zidove nakon povlačenja vode premazati algicidima.
    • Po mogućnosti očistiti septičke jame radi sprječavanja izljevanja, a ako je došlo do izljevanja provesti sanaciju tla klornim vapnom.
    • Uklanjanje uginulih životinja u dogovoru s ovlaštenim veterinarskim inspekcijskim službama.
  2. PRIPREMA PROSTORA ZA DEZINFEKCIJU
    1. Surađivati s izvođačima mjera (pogledati dodatak)
    2. Kuhinjske elemente i ostali namještaj isprazniti (od posuđa i namirnica), odmaknuti od zida, prekriti namirnice i posuđe, posude za prehranu kućnih ljubimaca kao i njihova boravišta (krletka, akvarij, košara).
    3. Hladnjak i štednjak isključiti iz izvora struje i odmaknuti od zida
    4. Obaviti sve kuhinjske poslove (kuhanje, pranje posuđa) da se ne ometaju djelatnici prilikom izvođenja dezinfekcije.
    5. Djeca, starije i bolesne osobe, astmatičari, alergične osobe, bolesni od epilepsije te kućni ljubimci moraju napustiti prostor najmanje 1h sat tijekom i nakon izvođenja mjera.
    6. Preporuča se da površine u kuhinji i radne površine budu čiste od masnoće, ostataka hrane ili prašine (usisavanje i čišćenje prije dezinsekcije)
    7. Izprazniti kante za otpatke
    8. Pokriti elektronske uređaje (računala), izvršiti svakodnevno čišćenje (metenje, usisavanje, brisanje vlažnom krpom) i to prije postupka dezinfekcije.
    9. Dezinfekcija se vrši preparatom na bazi klora koji može izbijeliti tkaninu i korozivno djelovati na metale , stoga takve predmete maknuti ili prekriti.
  3. DODATAKPopis DDD tvrtki koje sudjeluju u provođenju mjera dezinfekcije poplavljenih javnih objekata iz prioritetnih skupina (vrtići, škole, bolnice, domovi za stare i nemoćne, zdravstvene ustanove) i objekata fizičkih osoba.Za Općinu Bibinje:
    1. Ciklon d.o.o., kontakt osoba: Jasminka Plenković 098 264 572

Prije stavljanja na korištenje javnih objekata u funkciju preporuča se zatražiti od stručnih službi Zavoda za javno zdravstvo Zadar (Služba za zdravstvenu ekologiju i zaštitu okoliša) napraviti kontrolu kvalitete zraka u ovim objektima. Kontakt broj: 300-856; 300-857.

U slučaju potrebnih dodatnih informacija molimo vas kontaktirati Službu za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar na broj mobitela: 098 332 765.

Službeni glasnik